Szybki kontakt

Dział Obslugi Klienta

tel./fax. 71-342-37-38
tel. 798-815-401
biuro@avde.pl

Dział Handlowy

tel./fax. 71-797-84-38
tel. 506-500-263
tel. 508-646-278
handel@avde.pl

Dział Serwisu

tel./fax. 71-341-23-67
tel. 517-400-163
serwis@avde.pl

gwarancja.gif

ecard.gif

wiedza.gif

Najważniejsze oznaczenia opon: indeksy, rozmiary

oznaczenia-indeksy-opon.jpg Jak znaleźć rozmiar opony?

Rozmiar umieszczony jest na boku opony.
Oznaczenie typu 195/65R15 oznacza, iż jest to opona:

    * o szerokości nominalnej 195 mm,
    * o profilu 65 procent wartości jej szerokości.
    * o średnicy przeznaczonej do montażu na 15 calowe felgi.

Pamiętajmy, by rozmiar opony zawsze odpowiadał rozmiarowi przewidzianemu przez producenta danego auta.

Jak znaleźć datę produkcji opony?

Data produkcji opony potocznie nazywana jest DOT.  W rzeczywistości data produkcji opony umieszczona jest tuż za symbolem DOT, stąd ta potoczna nazwa. Data produkcji opony umieszczona jest w obwódce i składa się z czterech cyfr. Pokazane na zdjęciu poniżej 4 cyfry "1109" oznaczają:

    * dwie pierwsze cyfry to kolejne tygodnie roku, czyli 11 tydzień danego roku: połowa marca
    * dwie ostatnie cyfry oznaczają skrót od roku produkcji, czyli 09 oznacza rok 2009.

Pamiętajmy, by nie użytkować opon starszych niż 5 lat. Opony takie utraciły już znaczną część swoich właściwości trakcyjnych i użytkowanie ich staje się niebezpieczne.

Jak znaleźć indeks prędkości?

Indeks prędkości przedstawiany jest w postaci symbolu literowego: literki od Q do Y. Umieszczony jest on zawsze tuż za rozmiarem opony: dla przykładu: 195/65R15 91H. Najpopularniejsze indeksy prędkości to:

    * T – do 190 km/h
    * H – do 210 km/h
    * V – do 240 km/h
    * W – do 270 km/h

Indeks prędkości musi być zawsze dostosowany do zaleceń producenta. Ze względów bezpieczeństwa, nie wolno stosować opon z indeksem prędkości niższym niż homologowany przez producenta.

Jak znaleźć indeks nośności?

Indeks nośności to parametr opon mówiący o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu jednej opony. Indeks nośności, podobnie, jak indeks prędkości znajduje się na boku opony, umieszczony jest za rozmiarem opony.

Jakie są oznaczenia opon wzmacnianych?

Opony wzmacniane to opony o podwyższonym indeksie nośności. Zaleca się je do aut typu kombi lub pojazdów o dużej mocy silnika. Opony wzmacniane oznaczane są różnymi symbolami, w zależności od danej marki. Oznaczenie można znaleźć na boku opony. Wśród najpopularniejszych oznaczeń są:

    * XL – Extra Load
    * RF – Reinforced

Inne spotykane oznaczenia to EXL, RFD, REF, REINF.

Jakie oznaczenia mają opony z rantem ochronnym?

Rant ochronny na oponie ma za zadanie chronić felgę i częściowo bok opony przed uszkodzeniem mechanicznym. Producenci opon stosują różne oznaczenia rantów, w zależności od zastosowanej technologii chroniącego "kołnierza". Oznaczenie rantu ochronnego znajdziemy na boku opony. Uwaga! Nie wszystkie opony z rantem ochronnym mają oznaczenie informujące o rancie. Najpopularniejsze oznaczenia rantów to:

    * MFS (Maximum Flange Shield)
    * RFP (Rim Fringe Protector)
    * FP (Fringe Protector)
    * FR (Felgen Ripen)

Jakie oznaczenia mają opony typu run-flat?

Opony typu run flat posiadają specjalny system pozwalający im na kontynuowanie jazdy pomimo utraty ciśnienia w oponach. Oznaczenie informujące o zastosowanym systemie znajduje się na boku opony. Oznaczenia są zróżnicowane, w zależności od producenta opony:

    * RunOnFlat lub ROF - Goodyear
    * EMT (Extended Mobility Technology) - Goodyear
    * RFT (Run Flat Tire) – Bridgestone
    * ZP (Zero Pressure) – Michelin
    * DSST (Dunlop Self-Supporting Technology) – Dunlop
    * RFT (Run Flat Tire) – Firestone
    * Run Flat Technology, Self-Supporting Run Flat - Pirelli
    * SSR (Self Supporting Runflat) - Continental

Jakie oznaczenia mają opony asymetryczne?

Opony asymetryczne łatwo można rozpoznać po ich rzeźbie bieżnika. W oponach asymetrycznych rzeźba bieżnika jest różna po obu stronach. Oznaczenie opon asymetrycznych znajduje się na boku opony i informuje o sposobie montażu. Najczęstsze oznaczenia to:

    * inside, interior lub side facing inwards – oznacza, że ten bok opony należy montować w kierunku „do pojazdu”
    * outside, exterior, side facing outwards, mount this out side – oznacza, że ten bok opony należy montować w kierunku „od pojazdu” tak, by ten bok był widoczny z zewnątrz.

Pamiętajmy, że w przypadku opon asymetrycznych, poza bardzo nielicznymi wyjątkami (opony asymetryczne kierunkowe) nie występują opony „lewe” i „prawe”. Każdą oponę można zamontować na dowolną stronę auta, byle zgodnie z oznaczeniem umieszczonym na jej boku.

Jakie oznaczenia mają opony kierunkowe?

Opony kierunkowe to takie, które mają określony przez producenta kierunek toczenia. Oznaczenie występuje na boku opony pod nazwą "rotation" wraz ze strzałką informującą o kierunku toczenia.

Jakie oznaczenia mają opony z homologacją?

Opony z homologacją do danego modelu auta to opony, które są efektem współpracy producentów danego pojazdu i danej opony. Zostały one zaprojektowane dokładnie pod osiągi danego pojazdu, tak by w jak największym stopniu z nim współgrały. Opony z homologacją mogą być oponami pierwszego wyposażenia, ale nie muszą. Mogą się różnić wzorem bieżnika, wagą lub składem mieszanki od innych opon z danej gamy, ale nie jest to zasadą. Przeważnie można je stosować do innych aut niż te, do których zostały homologowane, chyba, że producent zastrzega inaczej. Zasadą jednak jest, że nie można stosować na jednej osi opony z homologacją i bez homologacji. Przykładowe oznaczenia opon homologowanych:

    * MO – homologacja Mercedes
    * N1...N3 - homologacja Porsche
    * * - homologacja do BMW
    * AO - homologacja Audi

Od 2012 pojawią się etykiety na oponach

Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem unijnym od 2012 roku obowiązkowe staną się etykiety na oponach. Będą one informować o kilku parametrach opon, takich jak:

    * opór toczenia - efektywność paliwowa
    * poziom hałasu
    * przyczepność na mokrej nawierzchni (źródło: oponeo.pl)